Dowiedz się jak krok po kroku posprzątać pokój!

sprzątanie

Nie ma co ukrywać. Sprzątanie, dla większości z nas, nie kojarzy nam się z niczym przyjemnym. Nie mniej jednak jest konieczne i warto jak najbardziej ułatwić sobie ten proces. By przebiegło ono pomyślenie dobrze jest by było odpowiednio zaplanowane. Należy uprzednio dobrze się przygotować, zebrać pozytywne nastawienia, przygotować środki czyszczące i wszelkie niezbędne akcesoria konieczne do czyszczenia mebli z kurzu i dekoracji ze szkła. Konieczne jest też znaleźć odpowiedni czas na sprzątanie pokoju. W końcu nie chcemy zostać zatrzymani w połowie tego procesu. Jak więc wziąć się za sprzątanie pokoju? W tym artykule postaramy się dać Ci kilka wskazówek.

Czym posprzątać pokój?

Zanim zaczniesz sprzątanie musisz się dobrze przygotować. Przyda Ci się wygodny, domowy strój, który zapewni Ci komfort poruszania się, ale nie będzie Ci go też szkoda jeśli nadmiernie się ubrudzi albo zniszczy. Przygotuj sobie też pewne niezbędne artykuły i akcesoria, w tym:

  • płyn do mycia mebli,

  • środek do czyszczenia powierzchni szklanych,

  • płyn do mycia sprzętu elektronicznego – w tym telewizora,

  • ścierka,

  • odkurzacz i mop.

Aby wprowadzić się w dobry nastrój postaw na muzykę, albo ulubiony podcast. Sprzątanie jest dość mechaniczną czynnością więc nie będzie problemu jeśli twoje myśli powędrują gdzie indziej. Szybciej i przyjemniej minie ten niewdzięczny czas. Jeśli stawiasz na muzykę, to włącz takie piosenki, które utrzymają Cię w dobrym humorze i dodadzą motywacji. Nastawienie do sprzątania jest naprawdę kluczowe. Przed dotknięciem czegokolwiek załóż gumowe lub lateksowe rękawiczki. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się zarazków. Możesz również nosić maskę, jeśli jesteś uczulony na kurz i chemikalia.

Sprzątanie pokoju rozpocznij od porządkowania rzeczy

Sprzątanie jest istotną częścią utrzymywania porządku i porządku w pokoju. Pomaga śledzić, co jest ważne, a co nie. Zapobiega również gromadzeniu się bałaganu, co ułatwia znalezienie potrzebnych rzeczy. Niestety jest żmudnym i czasochłonnym zadaniem, dlatego dobrze wiedzieć jak odpowiednio zacząć. Najpierw zdecyduj, czego chcesz się pozbyć i wyjmij to z pokoju. Pozbądź się śmieci, papierków, zużytych chusteczek, a także tego z czego już nigdy nie będzie pożytku. Pozwoli Ci to spojrzeć na pokój i dostrzec w nim więcej przestrzeni.

Po tym jak wyniesiesz niepotrzebne, stare i zepsute rzeczy warto sprawdzić czy w pokoju nie pozostały jakieś naczynia. Nie ma nic gorszego niż znalezienie spleśniałego jedzenia sprzed kilku dni, albo niedomytych talerzy leżących po ubiegłotygodniowej kolacji. Odnieś to wszystko do kuchni, włóż naczynia do zlewu, zalej wodą by brud mógł namoknąć i wracaj do sprzątania pokoju. Naczyniami zajmiesz się później. Zdecydowanie lepiej skupić się póki co na jednym pomieszczeniu.

Zanieś też wszystkie brudne ubrania do prania. Jeśli nie jesteś pewien czy coś musi być już prane, czy jeszcze nie pozwól, że ułatwię Ci wybór. Musi. Zabierz się też za grupowanie i segregowanie przedmiotów. Wszystko powinno mieć swoje miejsce i warto by już na samym początku sprzątania to miejsce odnalazło. Często używane elementy powinny być na wyciągnięcie ręki, ale nie muszą wprowadzać ogólnego chaosu. Jeśli chcesz, aby były uporządkowane, użyj pojemników, takich jak pudełka, organizery lub szuflady.

Następny krok – odkurzanie pokoju

Po oczyszczeniu i uporządkowaniu przedmiotów na półkach i wokół nich pora zabrać się za odkurzanie pokoju. Zanim jednak wyciągniesz odkurzacz, który kojarzy nam się najlepiej z tym zadaniem niech w Twoje ręce wpadnie ścierka do kurzu. Dzięki niej pozbądź się kurzu z trudno dostępnych miejsc i wysoko położonych przedmiotów. Zacznij od żyrandoli, lamp, półek i obrazów. Warto także rzucić okiem w narożniki ścian i szaf, gdzie mogły zagnieździć się małe pajączki. Dokończ ścieranie kurzu ze wszystkich miejsc, a następnie weź się za odkurzanie podłogi.

Co na koniec sprzątania pokoju?

W tym momencie większość pracy powinna już być za tobą. Pozostało tylko jedno. Zadbanie o to by nasz pokój lśnił swoim nowym blaskiem jak najdłużej. By to zrobić warto jest umyć wszystkie powierzchnie. Istnieje wiele środków, z których możesz skorzystać. Osobiście polecam nabłyszczyć meble specjalnym środkiem do nabłyszczania i czyszczenia mebli oraz umyć podłogę środkiem do podłóg. Dzięki temu wydłużysz ich żywotność i przywrócisz dawny blask. Na koniec postaraj się by już zawsze było tu tak czysto, a zależy to tylko od ciebie!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *