Pokrzywa jest zielną rośliną kwitnącą należącą do rodziny Urticaceae. Jest to wieloletnia roślina zielna, która rośnie głównie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Może dorastać do około 1,5 m wysokości z gęsto rozgałęzionymi łodygami i małymi zielonymi liśćmi. Pokrzywa jest używana od ponad 2000 lat. Używano ją do celów leczniczych i kulinarnych już od czasów starożytnych. W medycynie tradycyjnej stosowana jest jako środek moczopędny, przeciwzapalny, przeciwbólowy oraz na porost włosów. Herbata z pokrzywy jest często spożywana w celu złagodzenia objawów kataru siennego lub alergii. Kiedyś dodawano ją do zup, które chętnie jadano. Obecnie stosuje się głównie jako napar.

Dlaczego warto docenić i wykorzystać pokrzywę?

Napary z pokrzywy bardzo skutecznie wzmacniają włosy, paznokcie i skórę oraz mogą przynieść ulgę w przypadku drobnych podrażnień skóry. Przygotowuje się go gotując suszone lub świeże pokrzywy w wodzie. Napar z pokrzywy, który możesz zrobić z proszku z pokrzywy, jest tak samo skuteczny jak napar z pokrzywy, który robisz w domu ze świeżych pokrzyw. Prawidłowo wykonana napar ma właściwości przeciwzapalne. Są one pomocne w łagodzeniu zarówno wyprysków skórnych, jak i swędzenia wywołanego wysypką lub egzemą. Pokrzywy bogate we flawonoidy zawierają ważne składniki odżywcze, takie jak chlorofil (przeciwutleniacz), kompleksy witamin z grupy B oraz niezbędne minerały, takie jak wapń, magnez, żelazo, mangan i cynk. Pokrzywa stosuje się także jako kosmetyk, np. w domowych maseczkach do włosów oraz jako pokarm.

Pokrzywa w medycynie

Zdolność uzdrawiania pokrzywy stopniowo doceniano w badaniach naukowych ze względu na jej potencjalną skuteczność przeciwko zaburzeniom autoimmunologicznym, takim jak zapalenie stawów i toczeń. Wielu zielarzy, a nawet naukowców zaleca okazjonalną filiżankę herbaty z pokrzywy osobom z katarem siennym lub innymi alergiami wywołanymi przez pokarmy, pyłki lub sierść zwierząt domowych – wszystko, co podrażnia nos i drogi oddechowe, w których wszystkie błony śluzowe są przepuszczalne, w tym te wokół oczu i uszy.

Ciepła filiżanka herbaty z pokrzywy może pomóc Ci się zrelaksować. Dobrym pomysłem może być zażywanie go po ciężkim dniu w pracy lub gdy narasta napięcie w mięśniach i stawach. Herbata z pokrzywy pomoże przywrócić organizm do stanu homeostazy, zmniejszając stres i poprawiając relaksację. Pokrzywa może również wspierać krążenie, a także układ oddechowy i trawienny, co ma wiele zalet. Liście lub łodygi pokrzywy stosowano jako środek moczopędny w leczeniu kataru siennego, astmy i zapalenia oskrzeli, kaszlu, kolki i kamieni nerkowych. Pokrzywa ma również właściwości przeciwzapalne.

Pokrzywa idealna na włosy

Wiele osób odkryło, że pokrzywa jest przydatnym składnikiem produktów do pielęgnacji włosów, które dotyczą łupieżu, swędzącej skóry głowy i rozdwojonych końcówek. Ponadto uważa się, że picie naparu z liści pokrzywy zwiększa objętość włosów i zapobiega ich wypadaniu. Włosy staną się gęstsze, zostanie poprawiona ich ogólna kondycja i wygląd, rzadziej będą wypadać i stymulowany będzie wzrost nowych włosów. Herbatę z pokrzywy możemy stosować jako płukankę do włosów. Wykonanie jej jest banalnie proste. Wystarczy zalać pokrzywę wrzątkiem i poczekać, aż się zaparzy. Powinniśmy nałożyć ją na włosy po tym jak je umyjemy i nałożymy standardową odżywkę. Nie musimy takowej płukanki spłukiwać. Możemy spokojnie poczekać i pozostawić włosy do wyschnięcia.

Przeciwwskazania przeciw korzystaniu z dobrodziejstw pokrzywy

Pokrzywa to roślina stosowana od wieków jako naturalny środek w leczeniu chorób skóry i alergii. Mimo to nie zawsze zaleca się stosowania pokrzywy. Pokrzywa obniża poziom cukru we krwi, dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny przed jej zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. Niewskazane jest też stosowanie pokrzywy jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Problemem może być też spożywanie jej przez osoby, które cierpią na choroby nowotworowe narządów rodnych. Dodatkowo nie mogą jej stosować osoby, u których stwierdzono nadmiar żelaza. Mimo to, że powinna być pomocna w walce z chorobami nerek to należy konsultować się z lekarzem przed jej zastosowaniem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *