Urządzanie wnętrz wydaje się przyjemnym i lekkim zadaniem, tymczasem jest to czasochłonna i żmudna praca, której Polacy coraz częściej nie podejmują się samodzielnie, tylko powierzają ją specjalistom. Zarówno ci, którzy kupują nowe mieszkania, jak i ci, którym po prostu znudziły się dotychczasowe aranżacje i potrzebują odmiany, poszukują specjalistów, którzy stworzą efektowne i funkcjonalne wnętrza, w pełni wykorzystując możliwości danego pomieszczenia.

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Jeśli zdecydujemy się urządzić wnętrze samodzielnie, z pewnością możemy mieć nadzieję na ogromną satysfakcję, jeśli się uda. Ale jednocześnie jest to ogromna odpowiedzialność, ponieważ każda samodzielnie podjęta decyzja ma swoje konsekwencje, które zazwyczaj wcale nie dają się łatwo cofnąć. Złe decyzje nie tylko wydłużają cały proces zmiany aranżacji, ale przede wszystkim pociągają za sobą niepotrzebne koszty. Dodatkowo przy samodzielnym urządzeniu trzeba sobie na samym początku zarezerwować dużo czasu na poszukiwania rozwiązań i materiałów i nieważne ile tego czasu zaplanujemy, na pewno okaże się, że potrzeba więcej. Często zawodzi też motywacja i remont przeciąga się do granic możliwości, ponieważ z czasem nie ma się już ochoty na dalsze przemyślenia i analizy. Tymczasem wybierając pomoc fachowca, oszczędzamy swój cenny czas i siły, a jednocześnie zyskujemy dostęp do jego wiedzy i doświadczenia i mamy szansę uzyskać efekt, który nie byłby osiągalny bez profesjonalnej pomocy. I tutaj uwaga, powierzenie aranżacji wnętrza specjaliście nie znaczy, że zdajemy się wyłącznie na jego gust, ostateczny efekt projektowanego wnętrza ma być jak najbardziej nasz, dopasowany do konkretnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców urządzanego wnętrza.

Proces powstawania projektu

Współpraca z architektem wnętrz to wieloetapowy proces, który wymaga zaangażowania Klienta, jeśli faktycznie ma powstać projekt w pełni wpisujący się w jego gust i potrzeby. Jako wstęp do współpracy warto rozejrzeć się za inspiracjami, często nie zdajemy sobie sprawy, ze coś nam się spodoba, ponieważ nie mamy pojęcia, że w ogóle dane rozwiązanie istnieje. Dlatego poświęcenie chwili na przejrzenie magazynu wnętrzarskiego czy serwisu internetowego o tej tematyce może okazać się strzałem w dziesiątkę. Z takim przygotowaniem można ruszyć na pierwsze spotkanie, podczas którego pojawi się na pewno wiele pytań z obu stron. Klient chce poznać podejście architekta i zobaczyć jego dotychczasowe prace, a specjalista chce jak najlepiej rozpoznać potrzeby Klienta w odniesienia do realizowanego wnętrza. Aktualnie takie spotkania często odbywają się online, dzięki czemu skorzystać można z usług biura architektonicznego z dowolnego miejsca. Architekt zbiera odpowiedzi na pytania, zapoznaje się z ewentualnie przyniesionymi inspiracjami i na tej podstawie może przystąpić do pracy nad wstępnymi koncepcjami graficznymi. Zazwyczaj powstają przynajmniej dwie, z których Klient wybiera tę bardziej mu odpowiadającą. Ta wybrana koncepcja staje się bazą faktycznego projektu wnętrza. Klient na tym etapie ponownie aktywnie uczestniczy w powstawaniu projektu — informując architekta które rozwiązania mu odpowiadają, a z których wolałby żeby zrezygnować. W ten sposób powoli powstaje projekt ostateczny, a więc wizualizacje i rzuty techniczne, które później stanowią podstawę pracy dla ekipy technicznej. Dodatkowo architekt może dostarczyć listę potrzebnych elementów wyposażenia i innych produktów, wraz z ich orientacyjnymi kosztami i wskazaniem miejsc ich zakupu.

Udana współpraca

Branże takie jak aranżacja wnętrz Kraków czy Warszawa to aktualnie niezwykle rozbudowana sfera, z której nie jest łatwo wybrać fachowca do współpracy, ale nawet w małych miejscowościach, gdzie działa kilku specjalistów, podjęcie decyzji wcale nie jest łatwe, a wiąże się z długofalowymi konsekwencjami w postaci wnętrza urządzonego na lata. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają specjalistę z polecenia. Tylko faktyczny Klient danej firmy może określić jak sprawna była współpraca, więc polecenie jest idealnym źródłem sprawdzonych informacji. Jeśli nie mamy tyle szczęścia, to w grę wchodzą również opinie znalezione w Internecie, a w ostateczności tylko ocena portfolio danego fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *